Czy ból mięśni zawsze oznacza zakwasy?

Czy ból mięśni zawsze oznacza zakwasy?

Bóle mięśni to problem, który spotyka każdego, jednakże szczególnie dobrze znany jest wszystkim osobom uprawiającym sport. Pojawia się przede wszystkim po zbyt długim treningu. To dolegliwość, którą znamy jako zakwasy, jednakże ból mięśni zawsze oznacza zakwasy?

Kilka słów na temat zakwasów

Bóle mięśni to nic innego jak zakwasy, które pojawiają się po zbyt intensywnym trenowaniu. Aktywność fizyczna powinna być zawsze dostosowana do możliwości, jednakże w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Omawiane dolegliwości pojawiają się przede wszystkim na początku treningów, kiedy to nowi sportowcy nie do końca zdają sobie sprawę z możliwości własnego organizmu. To również problem osób, które przez dłuższy czas nie trenowały, a po powrocie zaczynają w momencie, w którym skończyli, co oczywiście powoduje szereg negatywnych efektów. Brak rozgrzewki oraz rozciągania to kolejne przyczyny bólu mięśni. W tym miejscu warto dowiedzieć się nieco więcej na temat zakwasów. Mowa o zespole opóźnionego bólu mięśniowego i występuje między 24 a 72 godziny po zbyt intensywnych ćwiczeniach. W najgorszych przypadkach z omawianym stanem można zmagać się nawet przez 7 dni. Jest to związane z mikrourazami strukturalnymi włókien mięśniowych. Krótko mówiąc, mięśnie rozciągały się, a nie kurczyły. Zakwasy to naturalny stan, który umożliwia ukończenie procesów regeneracji. Komórki macierzyste mięśni szkieletowych zmieniają się we włókna mięśniowe, dzięki czemu zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej oraz zwiększa tkanka mięśniowa.

Bóle mięśni to nie zawsze zakwasy

Kiedy bóle mięśni pojawiają się bez ćwiczeń, mamy do czynienia z poważnymi dolegliwościami. Chodzi przede wszystkim o infekcje, które idą w parze także z innymi dolegliwościami. Przyczyny bólu mięśniowego to niedoczynność tarczycy, reumatyzm, choroba naczyń obwodowych, osteoporoza oraz zespół bólu pozastawowego. Winę ponoszą również układowe choroby tkanki łącznej (wymienia się tutaj reumatoidalne zapalenie stawów), zapalenie stawów, które zajmuje kręgosłup, zespół bólu kręgosłupowo-korzeniowe oraz zapalenie mięśni. Dodatkowo wymienia się zespół przewlekłego zmęczenia, który dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Jeszcze jedna różnica pomiędzy bólem mięśni a zakwasami polega na czasie ich występowania. Zakwasy nigdy nie pojawiają się tuż po ukończonych ćwiczeniach fizycznych, trzeba na nie poczekać przynajmniej jeden dzień. Dlatego ból, który występuje wcześniej powinien skłonić każdego do jak najszybszej wizyty u lekarza.