Higiena intymna- żele, płyny, emulsje- jak kupować?

Higiena intymna- żele, płyny, emulsje- jak kupować?

Okolice intymne kobiety wymagają specjalnego traktowania i higieny. Niektórzy uważają, że zwykłe mydło lub żel do kąpieli wystarczy, jednak biorąc pod uwagę delikatność i skłonność do infekcji strefy intymnej, można stwierdzić, że to błędne myślenie. Jak kupić dobry preparat do higieny intymnej?

Dlaczego zwykłe mydło nie nadaje się do higieny intymnej?

Zwykłe mydło nie nadaje się do higieny intymnej z prostej przyczyny- ma ono odczyn zasadowy, jego pH wynosi zazwyczaj około 8,5, natomiast pH pochwy jest kwaśne i utrzymuje się pomiędzy 3,8 a 4,5. Kwaśne środowisko okolic intymnych zapewnia ochronę przed bakteriami i infekcjami grzybiczymi, dlatego stosując mydło o zasadowym odczynie, naturalna bariera ochronna pochwy zostaje zaburzona. Jeżeli kobieta mimo wszystko decyduje się na mycie okolic intymnych mydłem, powinna poszukać mydła o wartości pH 5. Wybierając żel do higieny intymnej, warto zapoznać się ze składem żelu, ponieważ nie wszystkie substancje zawarte w żelach są pożądane.

Jakie składniki powinien zawierać żel do higieny intymnej?

Dobry płyn, emulsja, czy żel do higieny intymnej powinien wzmacniać florę bakteryjną pochwy, delikatnie oczyszczać i odświeżać tę okolicę. Zamiast mydła, preparat do higieny intymnej powinien zawierać delikatne środki myjące, takie jak glukozydy. Kwas mlekowy jest jednym z najważniejszych składników żelu do higieny intymnej, ponieważ umożliwia on zachowanie właściwego pH. Innymi cennymi składnikami są nawilżające betainy, uzyskiwane z buraka cukrowego lub pszenicy oraz alantoina, która również odpowiada za nawilżenie i regenerację skóry. Pożądany jest również pantenol, który ma właściwości regenerujące. Warto, aby żel do higieny intymnej zawierał roślinne ekstrakty o właściwościach antybakteryjnych- należą do nich: aloes, nagietek, zielona herbata, rumianek. Wszelkie podrażnienia, swędzenie i pieczenie złagodzi babka lancetowata, kora dębu, czy tarczyca bajkalska.

Szkodliwe substancje zawarte w płynach, żelach i emulsjach do higieny intymnej.

Preparaty do higieny intymnej często zawierają substancje drażniące np. SLS, SLES, parabeny lub pochodne formaldehydu. Niestety są to silne detergenty, które mogą nie tylko podrażniać, ale również uczulać delikatną skórę okolic intymnych. Parabeny mają działanie bakterio- i grzybobójcze, są również stosowane jako substancje konserwujące. Są jednak alergizujące i estrogenne. Pochodne formaldehydu działają drażniąco i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Zarówno SLS, parabeny, pochodne formaldehydu są szkodliwe dla kobiet w ciąży i karmiących. Szkodliwe są również substancje zapachowe oraz barwniki. Płyn do higieny intymnej powinien być bezbarwny, bezzapachowy i hipoalergiczny.