Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

W dorosłym wieku trzeba odpowiednio dbać o stan jamy ustnej, czyli zęby i dziąsła, ponieważ są one narażone na pojawianie się różnego rodzaju schorzeń. Z wiekiem zwiększa się ryzyko paradontozy, próchnicy oraz nadwrażliwości zębów. Zęby często nie mają białego koloru. Zatem co robić?

Jak odpowiednio dbać o zęby?

Aby zęby były jak najdłużej piękne i zdrowe, należy je szczotkować dwa razy dziennie, przy użyciu fluorkowej pasty do zębów np. Blendamed, Colgate, Elmex. Zaleca się również codzienne używanie nici dentystycznej, w celu usunięcia płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Jest to ważny element zapobiegania tworzenia się kamienia nazębnego. Zaleca się unikanie spożywania produktów słodzonych, bogatych w skrobię. Poza tym najlepiej nie podjadać między posiłkami. Konieczne są regularne wizyty u stomatologa w celu usuwania kamienia nazębnego i badań kontrolnych.

Jakie problemy jamy ustnej mogą się pojawić z wiekiem?

W wieku dorosłym mogą pojawiać się stany zapalne dziąseł, które objawiają się zaczerwienieniem, obrzękiem, tkliwością, a także krwawieniem dziąseł. Krwawienie dziąseł najczęściej można zauważyć podczas szczotkowania zębów. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów najlepiej nie zwlekać z wizytą u stomatologa, ponieważ zaawansowane choroby dziąseł mogą prowadzić nawet do utraty zębów. Poza tym choroby przyzębia, w tym paradontoza, mogą mieć związek z cukrzycą, zawałem serca oraz przedwczesnymi porodami.

Wraz z wiekiem problemem może stać się nadwrażliwość zębów, która jest skutkiem ścierania się szkliwa oraz cofania się dziąseł. Zęby mogą stać się szczególnie wrażliwe na zimne lub gorące posiłki, zimne powietrze, słodkie i kwaśne napoje i pokarmy. W tym problemie powinny pomóc specjalne pasty do zębów zawierające środki znoszące nadwrażliwość.

Co zrobić, by zęby stały się bielsze?

Przyczyną większości powierzchownych przebarwień jest żywność i palenie tytoniu. Można je usunąć podczas wizyty u stomatologa lub higienisty. Oprócz tego stosuje się także pasty wybielające, pomiędzy zabiegami czyszczenia u stomatologa. W przypadku przebarwień wewnętrznych konieczne będą profesjonalne zabiegi wybielania lub zastosowanie koron, czyli „czapeczek” na zęby. Korona przykrywa nie tylko przebarwienia, ale również zasłania uszkodzone zęby. Zalecane jest również rzucenie palenia i stosowanie zdrowej diety, ubogiej w słodycze i skrobię.