Jak poradzić sobie ze stresem? – kilka wskazówek

Jak poradzić sobie ze stresem? – kilka wskazówek

Stres – towarzyszy każdemu z nas, w różnych sytuacjach. Może być mobilizujący, ale i paraliżujący. Jego przyczyny są bardzo różnorodne. Jak poradzić sobie ze stresem? Co robić, by trudne sytuacje nie wiązały się z silnymi emocjami i pozwalały swobodnie działać?

Jak poradzić sobie ze stresem o różnych przyczynach

Stres to reakcja obronna organizmu, który znalazł się w sytuacji zaburzającej jego równowagę. Mówi się, że w wyniku bodźców stresogennych, nie można utrzymać homeostazy organizmu. Ciało może dawać różne sygnały. Odczuwane bywa zmęczenie i apatia, pogarsza się samopoczucie, ale i występuje drżenie rąk, zaczerwienie głównie widoczne na twarzy, łamiący się głos. Niekiedy osoby narażone na stres reagują lękiem, ucieczką przed trudną sytuacją. Im dłużej trwa taki stan, tym gorzej, ponieważ prowadzi on do zaburzeń psychicznych, które wymagają leczenia.

Stresorami, czyli wydarzeniami zakłócającymi, są czynniki fizyczne i społeczne. Stresują choroby, ale i hałas. Odczuwanie stresu powodują problemy rodzinne, strata bliskiej osoby czy brak pracy. Jak poradzić sobie ze stresem w tak różnorodnych sytuacjach? Tego można się nauczyć!

Pod uwagę należy brać czynniki, które powodują odczuwanie stresu. W innych sposób reagujemy, ale i uczymy się nowych zachowań, gdy trudne sytuacje są związane z czynnikami fizycznymi. Zupełnie odmiennych metod wymaga praca z osobą, która odczuwa stres, bo pogłębiają się w jej rodzinie problemy. Od tego punktu należy wyjść.

Metody dla każdego

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak poradzić sobie ze stresem, warto skorzystać z Internetu. Można tu znaleźć mnóstwo podpowiedzi, pomocnych wskazówek i technik zwalczania objawów stresu, które zaburzają codzienne funkcjonowanie. Na rynku wydawniczym nie brakuje poradników drukowanych, które tratują o wskazanej tematyce.

Jak poradzić sobie ze stresem? Najprościej wyeliminować czynniki stresogenne lub chociaż ich unikać w miarę możliwości. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto wypróbować kilka technik, polecanych metod i korzystać z tych, które w subiektywnym odczuciu, przynoszą najlepsze efekty.