Jak szybko i skutecznie wygrać z przeziębieniem?

Jak szybko i skutecznie wygrać z przeziębieniem?

Wiosna, lato, jesień, zima – nie ważne, jaka jest pora roku, przeziębienie lubi dopaść człowieka w najmniej spodziewanym momencie. Największa skłonność do wystąpienia infekcji występuje co prawda jesienią i zimą, choć niektórzy boleśnie o takich dolegliwościach przekonali się także podczas letniego urlopu.

Domowe sposoby na przeziębienie

Niektórzy twierdzą, iż przeziębienie to nic takiego i spokojnie można je przechodzić, nie zważając na objawy takie jak cieknący z nosa katar czy przewlekły ból gardła. Takie podejście do sprawy może okazać się bardzo zwodnicze. Nawet z pozoru lekka infekcja jeżeli nie zostanie dobrze zaleczona, to z czasem może przerodzić się w o wiele groźniejszą chorobę, po której pozostaną powikłania. Dlatego też nie należy lekceważyć żadnych objawów. Im wcześniej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym szybciej można uporać się z niechcianą infekcją.

Co zrobić gdy zaczyna boleć gardło, a oddychanie skutecznie utrudnia zatkany nos? W pierwszym odruchu wiele osób sięga po domowe sposoby walki z przeziębieniem. Są to metody stosowane od dziesięcioleci.

Wśród nich można wymienić między innymi:

  • gorącą herbatę z miodem lub sokiem malinowym,
  • syrop z cebuli,
  • mleko z miodem,
  • kanapkę z masłem i czosnkiem.

Jeżeli stosowana kuracja nie przyniesie spodziewanych efektów, a stan zdrowia będzie się pogarszał, to jak najszybciej trzeba udać się po konsultację lekarską. Jeżeli nie można stawić się u lekarza osobiście, to zawsze warto skorzystać z możliwości konsultacji telefonicznej. Przysłowie mówi, iż przezorny zawsze jest ubezpieczony, a tą maksymą w przypadku własnego zdrowia warto kierować się niezależnie od okoliczności.

Preparaty apteczne w walce z przeziębieniem

Przeziębienie objawiać się może na różne sposoby. Najczęściej infekcja dotyka człowieka w najmniej spodziewanym momencie, dlatego tak ważne jest, aby skutecznie stawić jej czoło, stosując odpowiednie preparaty. Co można zażywać, by zmniejszyć dolegliwości związane z przeziębieniem? W tej kwestii należy zasięgnąć porady lekarza.

W aptekach można spotkać wiele produktów, łagodzących przebieg przeziębienia. Podczas choroby wiele osób narzeka na uporczywy katar, który znacznie utrudnia oddychanie zarówno w nocy jak i w dzień. Wśród preparatów, których zadaniem jest łagodzenie obrzęku błony śluzowej nosa, wymienić trzeba Afrin, Otrivin czy Tabcin. O rekomendację konkretnego produktu można zapytać doświadczonego farmaceutę. Szczegóły dotyczące stosowania specyfików pomagających zwalczyć katar dostępne są na ulotkach.

Katar to nie jedyna dolegliwość, z którą musi się zmagać przeziębiony człowiek. Codzienne funkcjonowanie w przebiegu przeziębienia może być także znacznie utrudnione przez ból głowy czy gardła. I na te problemy można w aptece znaleźć skuteczne rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dla własnego bezpieczeństwa, konsultować przyjmowanie leków z lekarzem prowadzącym, nawet jeżeli są one sprzedawane bez recepty.