Jak zapewnić niemowlakowi spokojny sen?

Jak zapewnić niemowlakowi spokojny sen?

Spokojny sen jest zależny od kilku czynników, a najistotniejsze jest to, co ma miejsce przed położeniem się do łóżka. Sprzyjające, zwłaszcza u dzieci, jest zaplanowanie właściwych, uspokajających rytuałów wieczornych. Choć nie każdy jest do nich przychylny, to one naprawdę działają. Jakie warunki należy spełnić, aby zapewnić spokojny sen maluszkowi? Czy wygodny kocyk dla niemowlaka wystarczy?

Kocyk dla niemowlaka, wieczorne rytuały i nie tylko — sprawdzone sposoby na spokojny sen maluszka

Każdy rodzic pragnie tego, aby maluszek spał bezpiecznie, spokojnie i długo. Bez wątpienia zdrowy sen jest jednym z czynników, które zapewniają zdrowy rozwój. Do skutecznych i sprawdzonych sposobów na spokojny sen niemowlaka można zaliczyć:

 • Poczucie bliskości o bezpieczeństwa — aby maluszek przespał całą noc, w pierwszej kolejności należy zadbać o najbardziej podstawowe potrzeby, jakimi są bliskość, bezpieczeństwo oraz miłość. Gdy dziecko będzie czuło, że ma je w dostatecznej ilości, jego sen będzie zdrowy i spokojny. Niezwłoczną reakcją na płacz niemowlaka to bardzo istotny aspekt, warto więc pomyśleć o tym, aby mieć brzdąca w zasięgu ręki. Sprawdzi się tutaj dostawką do łóżka, kokon oraz kocyk dla niemowlaka.
 • Masaż bobasa — może stanowić jedną ze składowych wieczornego rytuału. Zapewnia on głównie poczucie bezpieczeństwa i bliskość. Masaż brzuszka niemowlaka to umiejętność, którą bez wątpienia warto się nauczyć. Jest on bardzo przydatna, zwłaszcza wtedy, gdy maluszek miewa kołki. Właściwy ucisk może przynieść sporą ulgę w bólu oraz szybkie uspokojenie bobasa. Po skończonym zabiegu zaleca się włożyć maluszka w rożek niemowlęcy lub otulić go milutkie kocykiem. Tego typu akcesoria zapewnią mu warunki podobne do tych, jakie miały miejsce w brzuszku mamy.
 • Wieczorne rytuały — to właśnie one świetnie przygotowują maluszka do snu oraz uczą, kiedy nadchodzi noc. Zaleca się wdrożyć je w życie możliwie jak najwcześniej. Do tego typu rytuałów zaliczają się, między innymi, otulanie maluszka, ciepła kąpiel, karmienie, łagodne dźwięki lub szumy, jak i również położenie obok brzdąca ulubionej przytulanki lub kocyka.
 • Kierowanie się rozsądkiem i intuicją — każdy maluszek jest inny, wyjątkowy i nie ma zasad, do których koniecznie trzeba się zastosować lub takich, których absolutnie należy unikać. Wokół snu niemowlaka panuje mnóstwo mitów, takich jak: nie daj zasypiać przy piersi, nie przyzwyczajaj do bujania, nie noś itp. jednak to właśnie matka, która spędza z maluszkiem najwięcej czasu, wie dokładnie, czego ono potrzebuje. W związku z powyższym najlepiej jest ustalić własne rytuały, zasady i plan dnia. Warto próbować różnych metod, eksperymentować oraz bacznie obserwować maluszka.

Jakie czynniki korzystnie wpływają na wydłużenie drzemki niemowlaka?

W ciągu dnia sen dla maluszka jest równie istotny. Dobrze jest więc pamiętać o regenerujących drzemkach. Długość drzemki niemowlaka zależy od indywidualnych preferencji. Nie ma ściśle określonego czasu snu niemowlaka w dzień, jednak istnieją sposoby na to, by trwał on na tyle długo, aby zarówno dziecko, jak i rodzic właściwie odpoczęli:

 • dziecko powinno kłaść się spać najedzone,
 • pieluszka przed drzemką nie powinna być mokra,
 • ulubiony kocyk i przytulanki czy uspokajacze wspomagają zasypianie,
 • podczas wybudzania maluszka należy szybko reagować,
 • zwierzę powietrze gwarantuje długi i spokojny sen,
 • dziecko zmęczone zabawami i dużą ilością ruchu z przyjemnością uda się na drzemkę,
 • przewiewne, lekkie i nieuciskające ubranka zapewniają komfort snu maluszka.