Jakie korzyści daje stosowanie antybakteryjnych żeli do mycia rąk?

Jakie korzyści daje stosowanie antybakteryjnych żeli do mycia rąk?

Mycie rąk to niezwykle istotna część zachowania codziennej higieny. Przez brudne ręce przenosi się mnóstwo chorób o podłożu bakteryjnym. Chcąc ich uniknąć, trzeba regularnie i dokładnie myć ręce. Pojawia się pytanie czym – zwykłym mydłem czy żelem antybakteryjnym?

Dlaczego mycie rąk jest tak niezwykle ważne?

Mycie rąk pozwala na zwiększenie ochrony przed wieloma chorobami. Wiedzą o tym doskonale już dzieci w przedszkolu, które uczone są odpowiedniej higieny. Niestety, w życiu dorosłym wiele osób zapomina o prawidłowej higienie rąk. Skutek tego jest taki, że bakterie mają łatwiejszy dostęp do organizmu człowieka. Jeżeli połączyć to z obniżoną odpornością organizmu wynikającą z nieprawidłowej diety czy ze stresującego trybu życia, to mamy prosty przepis na chorobę. Każdy człowiek powinien regularnie myć ręce, nie tylko chirurg czy osoba przygotowująca posiłki. Jeżeli wszyscy zaczną myć dokładnie ręce, to będzie można wiele ognisk chorobowych zdusić w zarodku.

W jaki sposób prawidłowo myć ręce?

Myć ręce trzeba po każdym przyjściu do domu, czy po wykonaniu czynności, które wpływają na zabrudzenie rąk. Bezwzględnie czyścić ręce trzeba po każdym skorzystaniu z toalety, po sprzątaniu czy po zabawie z ulubionym zwierzakiem. Równie istotne jest mycie rąk przed jedzeniem czy przed przygotowywaniem posiłków. Takie działania pomagają w utrzymaniu odpowiedniej higieny. Jednak by mycie rąk mogło przynieść określone skutki, to musi być wykonywane w sposób prawidłowy. Nie wystarczy przepłukać dłoni pod bieżącą wodą. Najpierw trzeba je zmoczyć, nałożyć mydło lub żel do rąk, a następnie umyć każdy palec z osobna nie zapominając przy tym o przestrzeniach między palcami czy o nadgarstkach.

Jakich środków używać do mycia rąk?

W drogeriach oraz w sklepach kosmetycznych dostępnych jest wiele produktów do mycia rąk. Różnią się między sobą nie tylko marką czy ceną, ale przede wszystkim składem, który niewątpliwie w bezpośredni sposób wpływa na jakość konkretnego produktu. Wśród topowych producentów specyfików do mycia rąk wymienić można carex, merci handy czy sulima. Jeżeli ręce są myte regularnie i dokładnie, to przy zwykłych czynnościach wystarczy używać mydła. Wiele osób idzie jednak o krok dalej i wybiera specjalistyczne antybakteryjne żele do mycia rąk. Mają one szereg zalet. Przede wszystkim stanowią mocną barierę dla zarazków, a ponadto nie wysuszają tak skóry dłoni jak zwykłe mydło. Jeżeli komuś zależy na specjalistycznej ochronie przed bakteriami, to powinien sięgnąć po specjalistyczny żel antybakteryjny.