Karnozyna – fakty i mity

Karnozyna – fakty i mity

Karnozyna jest dipeptydem, który składa się z dwóch aminokwasów – histydyny i beta alaniny. Ten związek chemiczny jest szczególnie popularny w kręgach zawodowych sportowców. Od jego odkrycia przez Rosjanina Gulewicza powstało na jego temat wiele mitów, które często nieświadomie powtarzamy.

Karnozyna pomaga zwiększyć wydolność organizmu – FAKT

Karnozyna jest związkiem bardzo dobrze znanym wszystkim osobom, które na co dzień zajmują się intensywnymi treningami. To właśnie sportowcy bowiem najczęściej sięgają po beta alaninę i l-histydynę, które są składowymi karnozyny. Jej duża popularność wynika z tego, że substancje te znacznie pomagają zwiększyć wydolność, co jest bardzo istotne właściwie dla każdego sportowca. Suplementacja karnozyny pozwala na to, aby mięśnie tak szybko nie męczyły się, a to z kolei wpływa pozytywnie na osiąganie coraz to lepszych wyników podczas treningów.

Karnozynę możemy kupić w aptece – MIT

Karnozyna składa się z dwóch aminokwasów – histydyny i beta-alaniny i to właśnie te aminokwasy możemy nabyć jako suplementy diety. Karnozyna wytwarzana jest co prawda w naszym organizmie, jednak jeśli chcemy, aby jej poziom znacznie wzrósł, warto sięgnąć po specjalne preparaty dostępne w aptece. Karnozyny jednak jako samodzielnego produktu nie znajdziemy na rynku.

Karnozyna występuje w pożywieniu – FAKT

Karnozynę możemy dostarczyć naszemu organizmowi nie tylko zażywając preparaty zawierające beta alaninę i l-histydynę. Można również spożywać pewne produkty spożywcze, które zawierają karnozynę, a tym samym mogą przyczynić się do podniesienia jej poziomu w naszym organizmie. Są to na przykład ryby, żółte sery, jajka, a także mięso, takie jak wołowina czy wieprzowina. Należy jednak pamiętać, że poprzez pożywienie możemy dostarczyć naszemu organizmowi dość małą ilość karnozyny. Jeśli chcemy znacznie podwyższyć jej poziom, wówczas warto sięgnąć po wcześniej wspomniane suplementy.

Karnozynę mogą suplementować tylko zawodowi sportowcy – MIT

Karnozyna nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które na co dzień bardzo intensywnie uprawiają sport. Beta alaninę i l-histydynę mogą suplementować także ci, którzy nie zajmują się aktywnością fizyczną zawodowo. Należy pamiętać bowiem, że karnozyna nie tylko zwiększa wydolność naszego organizmu, ale także wykazuje bardzo wiele innych pożytecznych działań, na przykład znacznie opóźnia procesy starzenia.