Mata treningowa – jaką wybrać?

Mata treningowa – jaką wybrać?

Ze względu na zbliżający się wielkimi krokami sezon letni, bardzo ważne jest, żeby zabrać się do ćwiczeń już teraz, jeśli chcemy dobrze wyglądać na lato. Wiele osób będzie w celu ćwiczeń musiało kupić sprzęt taki jak np. mata do treningu, jednak jaką wybrać?

Mata treningowa – jakie rodzaje możemy wybrać?

Choć mata treningowa wydaje się bardzo prostym przedmiotem, którego rodzajów nie może być wiele, to nie jest to jednak prawda. Nawet maty treningowe mogą okazać się bardzo ciężkie do wybrania, kiedy dowiemy się, jak wiele ich rodzajów jest na rynku. Dlatego tak bardzo ważne jest, żeby najpierw dowiedzieć się, jakie rodzaje są dostępne, a potem dopasować matę do naszych potrzeb.

Maty treningowe dzielimy na:

  • służące do jogi – tego typu maty są bardzo cienkie, ponieważ ich celem jest jedynie ochrona nas przed ślizganiem się i oddzielenie nas od potencjalnie brudnej podłogi
  • gimnastyczne – czyli takie, które służą do uprawiania ćwiczeń rehabilitacyjnych i nie tylko. Zazwyczaj mata tego typu jest grubsza niż inne, co pozwala nam czuć się na niej komfortowo i bezpiecznie.
  • tatami – ten rodzaj mat był wykorzystywany w dawnej japonii w dojo, do tego, żeby ćwiczyć na nich sztuki walki.
  • ochronne – czyli takie, które wykorzystuje się do siłowni itp. Celem takich mat jest upewnienie się, że urządzenia nie będą się poruszać. Dodatkowo możemy wykorzystywać tego typu maty do chronienia podłogi przed uszkodzeniami.
  • treningowe – najczęściej wybierane maty, ponieważ pozwalają nam one na skutecznie wykonywanie ćwiczeń, przy zachowaniu komfortu. Możemy nimi wyłożyć podłogę, ponieważ są one wykonywane w taki sposób, żeby potencjalna sztanga mogła na taką matę spaść, nie uszkadzając niczego.

Jak widzimy, możliwości wyboru mat jest wiele, przez co musimy najpierw określić, do czego matę potrzebujemy. Jeśli będziemy wiedzieć, że będziemy ćwiczyć przez długi czas w domu, to warto się zastanowić, czy dobrym wyborem nie będzie mata treningowa. Dzięki matom treningowym będziemy mogli dawać z siebie więcej podczas ćwiczeń, co na pewno przyniesie pozytywne efektu naszej formie.

Po czym poznać, że dana mata do treningu, jest warta naszej uwagi?

Po pierwsze zwracajmy uwagę na to, jakiej grubości jest mata. Jeśli mata, na której będziemy ćwiczyć, będzie zbyt cienka, to będziemy mogli być pewni, że nie będzie ona komfortowa. Warto jeszcze zaznaczyć, że cienka mata może się łatwo zepsuć. Jednak zbyt gruba mata może być niepraktyczna, ponieważ wykonywane na niej ćwiczenia będą niewygodne.