Na czym polega badanie poligraficzne?

Na czym polega badanie poligraficzne?

Obturacyjny bezdech senny to schorzenie, z którym zmaga się niemała liczba osób. Jego głównym objawem – zauważalnym i słyszalnym – jest chrapanie. To właśnie z tego powodu część lekarzy, a przede wszystkim spora liczba pacjentów, bezdechu sennego nie traktuje poważnie.

Bezdech senny – czy na pewno na niego cierpię?

Sen, który staje się przerywany, jest nieefektywny. Nie przynosi regeneracji na odpowiednim poziomie. Jest to jeden z elementów charakterystycznych dla bezdechu sennego. Z objawów wymienia się najczęściej rozpoznawane chrapanie. Poza tym przerwy w oddychaniu, które powodują wręcz lekkie podduszanie, a to sprawia, że do komórek organizmu nie dociera tyle tlenu, ile powinno. Niedotlenienie powoduje zaś znaczne pogorszenie codziennego funkcjonowania, każdego narządu, jak i układu.

Bezdech senny jest również zagrożeniem dla kierowców, ponieważ w ciągu dnia łatwo o przysypianie, złą koncentrację i brak uwagi. W efekcie kierowcy cierpiący na obturacyjny bezdech senny, niestety częściej przyczyniają się do wypadków na drogach. Schorzenie można leczyć, ale najpierw warto zadbać o prawidłową diagnostykę, w tym badanie poligraficzne.

Kiedy wykonać badanie poligraficzne?

Na badanie poligraficzne warto się udać, zauważając u siebie objawy, takie jak nieregularne i głośne chrapanie. Również wtedy, gdy występują wspomniane przerwy w oddychaniu oraz częste oddawanie moczu. W przypadku drażliwości, nadmiernej nerwowości i depresji oraz nadmiernego pocenia się. Wszystkie z tych objawów mogą bowiem sugerować bezdech senny.

Na czym polega badanie poligraficzne? Jego celem jest ocena stadiów snu, wzorca oddychania, czynności serca i poziomu tlenu we krwi, a także, w jaki sposób organizm reaguje na epizody bezdechu. W badaniu poligraficznym wykorzystuje się badania: EEG (elektroencefalografię), EKG (elektrokardiografię), EOG (elektrookulografię) oraz EMG (elektromiografię). Uzyskane wyniki badania trwającego minimum 6 godzin, pozwalają dokładnie ocenić stan pacjenta, na tej podstawie wdrażając indywidualnie dopasowane leczenie.

Badanie poligraficzne to tylko jedno z wielu, które wykonuje się w kierunku diagnostyki bezdechu sennego, ale należące do dokładnych i pewnych.