Narządy ruchu a grzybica

Narządy ruchu a grzybica

Wywołana przez groźne grzyby Candida choroba może stać się przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Choć dla wielu osób grzybica jest głównie chorobą skóry i układu pokarmowego, może ona zaatakować również narządy ruchu. Bolące stawy i mięśnie mogą być właśnie skutkiem tej choroby.

W jaki sposób objawia się grzybica tkanki łącznej narządu ruchu?

Objawy tej choroby są dość zróżnicowane. To, co uznawane jest za reumatyzm, często może być niczym innym, jak efektem działalności grzybów. Wiadomo już, że grzyby Candida mogą przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych stawów i choć nie są jedyną przyczyną problemów z narządami ruchu, należy brać je pod uwagę. Grzybica ogólnorozwojowa, której dodatkowo towarzyszy zła dieta oraz obniżona sprawność układu immunologicznego to dla stawów poważne zagrożenie. Efektem jest ból oraz problemy z poruszaniem się, uciążliwym problemem jest też uczucie sztywności mięśni oraz stawów. Kiedy jednak można podejrzewać, że za takie problemy odpowiedzialna jest grzybica tkanki łącznej? Jakie objawy są w jej przypadku najbardziej charakterystyczne? Bóle mięśni i stawów są tu najbardziej typowymi, lecz nie jedynymi objawami. Bóle ścięgien, obrzęki stawów oraz mrowienie kończyn to kolejne sygnały, których nie można lekceważyć.

Jak wygląda leczenie tej formy grzybicy?

Podstawa to pokonanie grzybów Candida. Tu stosowane są te leki i preparaty, które służą w walce z grzybicą ogólnoustrojową. Dodatkowo można sięgnąć po środki pomagające w regeneracji zniszczonej przez chorobę tkanki łącznej oraz te środki, dzięki którym można wzmocnić naturalną odporność organizmu. Sok z cytryny, zielona lub biała herbata mogą się w takiej walce okazać cennymi sojusznikami. Często zalecane jest również przyjmowanie dodatkowych dawek magnezu, który pozwala zmniejszyć napięcie mięśni. Warto też skorzystać z takiego rozwiązania, jakim są suplementy diety stworzone z myślą o chorych stawach. Szczególnie zalecane są te preparaty, w których składzie znajduje się naturalny kolagen – wyjątkowo korzystnie wpływający na stan tkanki łącznej.