Top 5 nawyków żywieniowych, które warto zmienić

Top 5 nawyków żywieniowych, które warto zmienić

Zdrowe odżywianie nie jest tak proste jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Wiele produktów zawiera ukryty cukier, konserwanty oraz inne niepożądane substancje, które szkodzą zdrowiu. Czytanie każdej etykietki przerodziłoby się w trwające kilka godzin zakupy, jednakże dobre nawyki można wyrobić już w zaciszu własnego domu.

Jednym z nawyków żywieniowych, który warto zmienić jest pomijanie pierwszego i co za tym idzie najważniejszego posiłku jakim jest śniadanie. Wychodzenie z domu z pustym żołądkiem sprawia, że metabolizm zwalnia w znaczny sposób, a dodatkowo zbyt długa przerwa między kolacją, a pierwszy posiłkiem odpowiada za to, że zostaje on od razu zmagazynowany w organizmie. Śniadanie powinno być więc zdrowe, pełnowartościowe oraz spożyte około godzinę po przebudzeniu się.

W drugiej kolejności należy zrezygnować z białego cukru. Xylitol, czyli cukier brzozowy jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż klasyczne białe kryształki. Wiąże się to z tym,  że jest znacznie mniej kaloryczny, a do tego oczywiście zdrowszy. Xylitol może zostać dodawany zarówno do gorących napojów, czyli kawy oraz herbaty, wykorzystuje się go także w przypadku przygotowania wypieków, domowej roboty konfitur oraz innych słodkich dań.

Trzeci nawyk, który należy zmienić dotyczy sposobu przygotowania dań. Oczywiście, nikt nie musi na całe życie rezygnować ze schabowych, jednakże pieczenie powinno zostać zmienione na gotowanie oraz grillowanie. Takie formy obróbki są zdecydowanie zdrowsze, zawierają mniej kalorii, a do tego w trakcie ich przygotowania nie używa się tłuszczu, który w dużych ilościach wpływa negatywnie na stan zdrowia.

Czwarty nawyk związany jest z nieregularnym jedzeniem. Tylko i wyłącznie spożywanie 5 pełnowartościowych posiłków jest w stanie zapobiegać różnorodnym chorobom oraz schorzeniom. Człowiek jedzący co około 3 godziny ma więcej energii, szybszy metabolizm oraz jest bardziej produktywny w pracy. Nie trzeba nikomu przypominać, że każdy posiłek powinien bazować na warzywach oraz owocach, ale konieczne jest także wprowadzenie zdrowych węglowodanów, białka oraz tłuszczy.

Ostatni nawyk, który należy zmienić dotyczy picia zbyt małych ilości wody, albo zastępowania jej słodkimi napojami bądź sokami. Dorosła osoba, która wykonuje średnio intensywny wysiłek każdego dnia powinna przyjmować około 2,5 litrów wody. W dzisiejszych czasach istnieje jednak większe grono osób, które piją zdecydowanie mniej niż wskazana wartość, co trzeba jak najszybciej zmienić.

Jak widać są to teoretycznie niewielkie zmiany. Xylitol może zostać nabyty w sklepie, a regularność jedzenia oraz picia to kwestia praktyki oraz rzetelności. Tak niewielkie zmiany przyniosą jednak kolosalne różnice w stanie zdrowia i samopoczucia.