Wrażliwe zęby – jaką szczoteczkę wybrać?

Wrażliwe zęby – jaką szczoteczkę wybrać?

Nadwrażliwość zębów to problem, który spotykany jest coraz częściej i to w różnych grupach wiekowych. Nie warto go lekceważyć, gdyż z czasem nabiera na sile, aż w końcu jedzenie i picie staje się momentami uciążliwe. W jaki sposób pielęgnować zęby ze skłonnością do nadwrażliwości?

Nadwrażliwość zębów – skąd się bierze?

Nadwrażliwość zębów może objawić się w każdym wieku. To, że jako osoba młoda nie masz styczności z tym problemem, nie oznacza, iż za kilka lat nie będziesz musiał stawić mu czoła. Nadwrażliwość zębów przychodzi niespodziewanie, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby w miarę możliwości zapobiec powstaniu tego schorzenia. Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku między innymi odpowiednio dobrana szczoteczka do czyszczenia zębów.

Za to, iż zęby są nadwrażliwe, odpowiada w głównej mierze uszkodzenie szkliwa, które może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to w jakiś sposób powiązane ze ścieraniem się zębów (stąd u osób starszych nadwrażliwość występuje częściej niż u osób młodych), niewłaściwym szczotkowaniem zębów (oraz źle dobrana szczoteczka), dietą sprzyjającą erozji szkliwa, chorobami przyzębia czy recesją dziąseł.

Kiedy nadwrażliwość staje się poważnym problemem? Jeżeli ktoś raz czy drugi poczuje w jamie ustnej nieprzyjemne uczucie podczas spożywania zimnych, czy gorących napojów, to jeszcze nie jest to powód do paniki. Jednak, gdy coraz częściej pojawia się ból przy:

  • piciu gorących lub zimnych napojów,
  • spożywaniu gorących lub zimnych posiłków,
  • spożywaniu potraw słodkich,

to najwyższa pora, aby odwiedzić doświadczonego stomatologa, który będzie w stanie udzielić konkretnych wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób skutecznie walczyć z nadwrażliwością zębów. Zapewne jednym z pierwszych zaleceń będzie zmiana szczoteczki używanej do codziennej higieny jamy ustnej.

Szczoteczka do zębów przy nadwrażliwości – na jaką się zdecydować?

Wystarczy wejść do pierwszej lepszej apteki lub drogerii, aby na własnej skórze przekonać się o tym, iż wybór szczoteczki do zębów może być bardzo trudny. Na półkach nie brakuje różnorodnych produktów. Bez problemu można znaleźć szczoteczkę i za kilka złotych i taką, za którą trzeba będzie zapłacić kilkaset złotych.

Jaka szczoteczka sprawdzi się najlepiej przy zębach ze skłonnością do nadwrażliwości? O opinię najlepiej jest zapytać lekarza stomatologa. Jednak cierpiąc na dolegliwości związane z cienkim szkliwem, warto przy wyborze szczoteczki kierować się grubością włosia. Lepiej mają szansę sprawdzić się szczoteczki miękkie. Można wybrać szczoteczkę tradycyjną, soniczną albo ultradźwiękową. Nie brakuje także rozwiązań pośrednich, takich jak na przykład szczoteczki elektryczne, które o wiele dokładniej czyszczą szczeliny między zębami niż szczoteczki tradycyjne. Właściwa higiena jamy ustnej to najlepszy sposób na to, aby skutecznie zapobiegać chorobom zębów i dziąseł, które w konsekwencji mogą dać wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, w tym nadwrażliwość.